ROK 2019

VÁNOČNÍ AKCE

VÁNOČNÍ BESÍDKA

V sobotu dne 14.12.2019 jsme uspořádali vánoční besídku od 13-15:30 hodin, které se zúčastnil hojný počet členů našich skautských oddílů včetně rodičů a sourozenců. Besídku uvedla Veverka s Dannym, zakladatelem oddílu Niobary, který se na nás přijel podívat. V největší místnosti, tj. klubovně vlčat a skautů, byl krásně ozdobený vánoční stromeček, ale bohužel jsme se do této místnosti všichni nevešli. Někteří „hlídali“ nebo ochutnávali v klubovně světlušek a skautek vánoční cukroví, které přinášeli příchozí. Na začátku vlčata, skauti a skautky předváděli vánoční zvyky, nejvíce se líbilo pouštění lodiček na vodě, vlčata předvedla dvě scénky na téma reklamy „…já nemusím, já už ho vidím….“ a světlušky převlečené za zvířátka z různých koutů světa spolu s Veverkou (babičkou zdobící stromeček) předvedly scénku, při které jsme se všichni dozvěděli, kdy a kdo nosí dárky např. v Itálii, Rusku, Estonsku, Francii apod. Pak se hráli různé hry a soutěže. Mezi tím jsme se občerstvovali dobrým vánočním cukrovím a nejenom tím, i obří vánočkou, kterou přinesla babička Písklete a která první „padla za vlast“. Veverka se snažila vyhlásit nejkrásnější a nejchutnější vánoční cukroví, ale jelikož porotě chutnalo všechno cukroví, nedalo se to určit. Po 15 hodině zazvonil zvoneček a všichni ztichli, čekali na Ježíška. Ale k našemu překvapení přišly jeho poslové – andílci v barvě bílé, což byla Oříšek a v barvě černé, což byla Pískle a začaly všem dětem rozdávat dárky. Vánoční besídka skončila a začala akce vaření skautů a skautek, kteří měly za úkol připravit bramborový salát s řízkem.

Zpracovala: Veverka VÁNOČNÍ PLAVÁNÍ

V neděli 15.12.2019 jsme se po několika letech znovu ocitli na mělnickém bazénu, kde jsme se odevzdali vodním radovánkám, plavání a relaxaci. Sešli jsme se před 12:00, abychom se připravili a už se od 12:00 cachtali. Na začátku jsme se rozplavávali a užívali si vody. První disciplínou byl skok do vody formou šipky. Zúčastnila se většina přítomných a téměř všem se šipka povedla. Druhou byl závod na 25 metrů, jednou kraulem, podruhé znakem. V této disciplíně se ukázala zdatnost v plavání, neboť mezi nejlepší plavce patřili Kryštof s Breptou. Po finálovém duelu nakonec zvítězila Brepta. Plavání se všem moc líbilo a už se těšíme na příští rok.

Zpracoval: Koumák VYZVEDNUTÍ BETLÉMSKÉHO SVĚTÝLKA NA VLAKOVÉM NÁDRAŽÍ A JEHO PŘEDÁVÁNÍ V OBCI KLY A U HŘBITOVA

V sobotu dne 21.12.2019 jsme se sešli v 10 hodin na vlakovém nádraží na Mělníku, kde jsme v hojném počtu čekali na vlak, který rozváží Betlémské světýlko. Sešli jsme se tam se skauty z Neratovic a Liběchova a kontrolovali jsme si ještě radši lucerničky a petrolejky, aby byly funkční. Přijel vlak, my jsme si odpálili Betlémské světýlko a odvezli do Kostela svatého Petra a Pavla na Mělníku. Následně jsme si světýlko odvezli domů, abychom ho opatrovali do Štědrého dne. Danny odvezl Betlémské světýlko do seniorského domu na Vidim.

Dne 21.12.2019 se Petr, Skřítek, Bourák a malý Vašík zúčastnili slavnostniho rozsvícení vánočního stromečku v obci Kly. Při této příležitosti s sebou  již tradičně přivezli Betlémské světýlko, které předali do kapličky svatého Václava. Celou akci doprovodil sbor dětí z místní mateřské školy. Byl zde i malý živý betlém.

Dne 24.12.2019 jsme předávali Betlémské světýlko již sedmnáctým rokem u hřbitova na ul. Pražská. V tento den se nás u hřbitova sešel velký počet našich členů, kteří obětavě připalovali okolním lidem do jejich lucerniček Betlémské světýlko, ke kterému jsme přidávali výrobky vlastnoručně vyroběné dětmi. Kdo neměl svíčku ani lucerničku, tak je od nás obdržel, přičemž lucernička byla ozdobena korálky. Lidé si světýlko odnášeli nejen domů, ale i na hřbitov svým blízkým.

Zpracovala: Veverka + Skřítek Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Hory Desná

Letos jsme poprvé odjeli na konci roku na hory do Desné, místo do Harrachova, protože jsme se rozhodli, že vezmeme všechny přihlášené děti, tedy i nováčky. Bylo nás požehnaně, celkem 41 osob. Na hory jsme vyrazili v pátek 29.11.2019 v 17 hodin. Když jsme tam přijeli, ubytovali jsme se, najedli a zahráli hry. Ráno, když jsme vstávali, tak se všichni těšili ven, protože napadl snížek. Po snídani vyrazily světlušky a vlčata na přehradu Souš a přitom jsme po cestě hrály různé hry. Skauti a skautky vyšly ven později a také navštívily přehradu a pak dál pokračovaly na vodopády. Venku to pěkně klouzalo a někteří z nás dopadli pěkně na nějakou část svého těla. Po obídku jsme vyrazili prozkoumat okolí. V pozdním odpoledni jsme hráli v chalupě hry a soutěže. Po večeři pak někdo zabušil na dveře a ona „baba Jizerka“, která nás přišla navštívit a říct nám, že nás sleduje, jestli neničíme přírodu. Jelikož nic nezpozorovala, tak nám nechala venku sladkou odměnu, kterou si musíme najít. Ale byla tma, tak jsme šli po dvojicích cestou, kde svítily svíčky a na konci jsme obdrželi od „dědka Jizeráka“ sladkosti. Večer jsme si ještě zahráli hry a šli po hygieně spát. Druhý den jsme se všichni probudili do voňavého rána, to Milan s Petrem připravili všem lívanečky s marmeládou a Nutelou. Byla mňamková snídaně. Pak jsme dopolko stavěli venku sněhuláky, uklidili chalupu a po obídku odjeli domů.

Zpracovala: Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Přespávačka vlčat v klubovně

V sobotu 23.11.2019, hned po zahájení, jsme si představili, co nás čeká a nemine. Přivítali jsme se a dali se do zábavy. Už byla zhmotněná tma a jako by si atmosféra sama říkala o bojovku. Na zahradě čekal vlčáky první z úkolů k našemu tématu „Záhada hlavolamu na Mělníku“.  Kluci, pomocí stovek písmen, poskládali názvy ulic mělnických Stínadel, které jim v neděli napomohly k dalším úkolům. Mezitím kouzelníci Koumák  a Šaman vykouzlili palačinky, po kterých se opravdu jen zaprášilo. Před spaním jsme se seznámili s Rychlými šípy ve filmu „Záhada hlavolamu“, a sice neradi, ale šlo se spát. Ráno jsme se, se zármutkem, rozloučili s Šamanem, který se necítil zrovínka nejlépe (naštěstí za to nemohly naše vynikající palačinky). Ještě než jsme se vypravili do města, dali jsme si pár her a samozřejmostí byl i úklid klubovny. A konečně ve městě: Vyhledali jsme klubovnu Rychlých šípů a započali jsme v tematické hře. Ježka jsme nalezli okamžitě, kostelník nám vypověděl, vše co jsme potřebovali a vydali jsme se po stopách Tleskačova deníku. Bohužel, místní okolní mládež nám moc nepřála a tak se rozhodla deníky zničit, ale nakonec se nám je podařilo zachránit. Holt stínadelští hoši jsou tvrdý oříšek. Hra pokračovala dál, až jsme nakonec nalezli opravdového ježka v kleci, zjistili jsme, kdo zabil chudáka Jana Tleskače a dokonce jsme zvolili nového Velkého Vonta. Hra měla úspěch a zazněla dohoda, že někdy příště se do Stínadel musíme vrátit, protože Stínadla se započala bouřit. Zapsal: Jára

Přespání světlušek v klubovně

PŘESPÁVAČKA SVĚTLUŠEK

Od pátku 15.11.2019 do soboty 16.11.2019 přespávaly světlušky spolu s Veverkou a Cácorkou v klubovně. Akce se zúčastnily Pískle, Zlatovláska, Oříšek, Brepta, Uzlík, Včelička, Klokánek, Andulka, Anička H., Terezka a Anička S. Hrály jsme hry, probraly jsme zdravovědu a hlavně vyráběly na vánoce výrobky, jako sněhuláky, barvily ozdoby na stromeček a ze sádry vylévaly zvířátka. Také jsme se hlavně učily scénku na vánoční besídku. K obídku Veverka uvařila špagety s omáčkou a sýrem a jídlo bylo výborné, protože jsme si chodily přidávat. Uběhlo to jako voda, v klubovnách jsme uklidily a v sobotu byl čas odejít domů.

Zpracovala Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Výprava světlušek do Roudnice

V pátek 11.10.2019 ve čtyři jsme se začaly scházet na autobusovém nádraží Mělník. Když nás bylo víc, šly jsme do parku, tam si děti zahrály pár her a vyplnily testík o Roudnici. V pět jsme se přesunuly zpět na nádraží a v půl nám jel autobus. Po příjezdu do Roudnice jsme vyšly směrem klubovna, tam nám byly předány klíče od budovy a pokyny. Vybalily jsme a šly se seznámit s klubovnou a se zahradou. Děti chtěly rovnou lézt v bludišti, tak jsme ho dvakrát prošly. Pak jsme se navečeřely a hrály hry (mrkáček, číňani, živé pexeso a další). Když byla tma, hrály ještě světlušky venku na policajty a zloděje, což je zabavilo až do večerky.Ráno jsme měly rozcvičku, nasnídaly se, sbalily si věci do batohů a šly na zámek. Po prohlídce jsme prošly město a navštívily nábřeží, spletité uličky i nové hřiště nad klubovnou. Po návratu dostaly světlušky ve dvou skupinách zašifrované recepty a podle toho si rozdělily úkoly na přípravu oběda. Nakonec se snědla jak bramborová, tak celá fazolová polévka, obě se moc povedly. Potom jsme poklidily vnitřek klubovny, zahrály dalších pár her, než jim aspoň trochu vytrávilo a mohly hrát civilizaci na zahradě. Po konci hry jsme douklidily zbytek klubovny a šly na autobus. Po cestě jsme si ještě stačily pro každou koupit kopeček zmrzliny na posilněnou. Domů jsme se autobusem vrátily v půl páté. Zapsala: Žabka

Přespání vlčat v klubovně

V pátek 11.10. jsme s vlčaty trávili první výpravu v naší klubovně. Tuto výpravu jsme měli volnější, neboť jsme hráli spoustu rozličných her jako Monopoly, Star Realms, Prší! a jiné. Pro nováčky to byla zároveň první výprava vůbec. V sobotu jsme jsme ještě dohrávali a uklízeli klubovnu. K obědu jsme snědli těstoviny s omáčkou, která se mohla povést lépe (Koumák není extra kuchař, ale poznámka, že je to lepší jak školní jídelna, Koumákovi udělala radost). Po obědě následovalo sbalení věcí a pochod k Lipám svobody, kde skončila akce.

Zpracoval: Koumák Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Lípy Svobody z roku 1968

V sobotu dne 12.10.2019 jsme se sešli ve 14 hodin za Skleníkem na Mělníku se skauty a skautkami, kteří vysázely dne 28.10.1968 tři lípy a kteří se rozhodly nám tyto tři lípy předat. Na začátku promluvil bratr Tokawa, který zavzpomínal na léta, kdy skautoval, kdy vedl v této době 3. a 12.oddíl a kdy společně s dalšími skauty a skautkami z těchto oddílů, vysázely tři lípy, které pojmenovaly Lípy Svobody. Někteří z těchto oddílů se rovněž zúčastnili této slavnostní akce, jako Veverka, Stopař, Vlaštovka, Kazan, Dan, Lasie a další……. Pak nám předali fotografie z této doby a zápis z kroniky, týkající se sázení lip. Poté jsme spolu s vlčaty, skauty a skautkami zazpívaly skautskou hymnu a odebraly jsme se do klubovny, abychom se pochlubily kronikami a fotkami od roku 1990, kdy jsme s Dannym byly spoluzakladateli našich dvou oddílů. Krásně jsme si popovídali o dřívějším skautování a nechyběly ani pokřiky oddílů, které jsme si navzájem sdělili. Zapsala: Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/lipy-svobody-byly-predany-mladym-melnickym-skautum-20191014.html

Mělnické Vinobraní 2019

V sobotu dne 21.9.2019 jsme se stali po druhé spolutvůrci pořádání akce na Mělnickém Vinobraní „Pochod Karla IV.“. Všichni účastníci pochodu jsme se řadili  na dvoře zemědělské školy, odkud jsme vyšli do města, obešli náměstí a zase se vrátili zpět do místa zemědělské školy. Za naše skautské středisko nesla státní vlajku Žabka, za ní v trojřadě šly Pískle, Oříšek a Marek, kteří nesly své družinové vlajky, pak střediskovou vlajku nesl Fífa, oddílovou vlajku JITŘENKY nesla Veverka, oddílovou vlajku NIOBARY nesl Šaman a naší skautskou skupinu zakončovaly Nugetka, Laňka, Sovička, Liška a Sysel. Po cestě nás pozdravila a zamávala Jája se svojí celou rodinkou a někteří členové našich oddílů.

                                                                          Zpracovala Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
TÁBOR 2019 Na tábořiště v Mařenicích jsme dorazili v sobotu dne 29.6.2019 okolo 16 hodiny. K našemu překvapení byla postavena kuchyně, kamna, jídelna, umývárky, sprcha a stany. To vše postavila přípravka, která jela na tábořiště o 2 dny dříve. Když jsme přijeli, tak se všechny světlušky a vlčata ubytovala do podsadových stanů, přičemž skauti a skautky si postavily stany Sahary. Pak světlušky a vlčata vyráběla ramínka na skautské košile a věšáky na kapsáře. Večer jsme se najedli, po nástupu rozdali noční hlídky a v 21:30 hodin byla večerka. V neděli jsme museli připravovat další potřebné úkoly, jako světlušky umývaly nádobí a hrabaly trávu, skauti řezali dřevo, vlčata šla na dříví do lesa a skautky připravovaly skládek na potraviny a u stožáru se státní vlajkou vyráběly z přírodnin lilii, která svým hlavním cípem ukazovala sever. Čekali jsme, kdo bude hlavní kuchař v kuchyni, když Milan s námi nepřijel, komu budeme pomáhat při vaření a k našemu údivu téměř celý tábor v kuchyni vařili Mates a Petr. Odpoledne všichni hráli celotáborovou hru, pak jsme se svlažili v potoce, protože bylo pěkné horko a večer před večeří byla sprcha. V pondělí dopolko skauti štípali dřevo na večerní oheň a skautky vyráběly nástěnku. Pak všichni opět hráli celotáborovu hru. Světlušky a vlčata hrála hru, kdy musely doběhnout pro zprávu cca 50 metrů, kterou si musely zapamatovat. Ale běda, po cestě na ně číhali nepřátelé a stříkali na ně z vodních pistolí vodu. Pak se světlušky a vlčata učila čtení z mapy a orientaci s buzolou. Odpolko skauti a skautky plnily úkoly, jako např. 3 hodiny mít zavázané oči, nebo být ve dvojicích k sobě u nohou přivázáni a světlušky a vlčata vyráběla vlajky svých družin, na kterých byly namalovány jejich erby. První družina zelená, která měla v erbu lva, se jmenovala TRISTAN. Druhá družina modrá, která měla v erbu klíče, se jmenovala KAY. Třetí družina červená, která měla v erbu paroží jelena, se jmenovala DEGORE. Čtvrtá družina oranžovo-žlutá, která měla v erbu korouhev, se jmenovala Bedivere. V úterý ráno byla netradiční rozcvička, kdy jsme se při hudbě rozhýbávali v rytmu boxu a výkopů za vedení Smíška. Pak se hrály celotáborové hry. Někteří vybraní jedinci kopaly s Veverkou a Járou latrýnu. Během poledního klidu nováčkové skládali nováčkovskou zkoušku a někteří si zašívali na kroj nášivky. Odpolko přišla bába od koz (převlečený Petr) s poštou. Byla celá špinavá, ale dopisy nám předala. K večeru bylo sprchování, táborák a netradiční scénky. V pozdním večeru byla pro světlušky a vlčata připravena stezka odvahy, kterou všichni absolvovali na jedničku. Ve středu se dopolko hrály celotáborové hry, kdy světlušky a vlčata šla podle azimutu do určeného místa a přitom všichni museli plnit úkoly. Pak odvážlivci museli zvládnout odborku „kapka“. Po poledním klidu hrály světlušky a vlčata hru „jezdec na koních“, kde družstva musela za pomoci celty a klacků vytvořit nosítka, do nich si nasedl jeden člen z týmu, který měl v ruce bodec. Když s nosítky běželi do cíle, musel se jezdec trefit bodcem do houpacího malého kolečka. Skauti a skautky opět plnily úkoly, jako nemluvit, být slepý nebo jíst pouze chléb a pít pouze vodu několik hodin. Pak zhotovovali ze špejlí a provázku most mezi dvěma lavičkami, který musel udržet zátěž několika polínek. Večer nás přijel navštívil Milan. Světlušky a vlčata měla brzo večerku, protože den před tím šly pozdě spát po stezce odvahy, ale skauti a skautky si rozdělaly ohýnek. Okolo půlnoci se musely skauti a skautky proplýžit celým tábořištěm, aby je hlídky nezahlédly a odejít přespat se Smíškem a Matesem na odlehlé místo. Všem se to podařilo. Ve čtvrtek měly rozcvičku pouze světlušky a vlčata, protože skauti a skautky se ještě z nočního přespání nevrátily. Přišli až na dopolední sváču, kdy pak hned odešly do vesnice splnit úkol, a to sehnat od dobrých lidí jídlo. První tým přinesl minerálky, bonbony, pivo, horalku těstoviny a brambůrky, druhý tým přinesl minerálky, brambůrky, mléko, čaje a 3 rohlíky. Před obědem přijel i uzdravený Koumák. Světlušky a vlčata plnila olympiádu a to v zasekávání sekyrkou do špalku na čáru, ve střelbě z luku, z praku, v hodu petanque, v houpání na laně, ve skoku do dálky, v hodu do dálky v hodu oštěpem apod. Večer byla sprcha a táborák, kdy Veverka hrála na kytaru a zpívaly se písničky na přání. V pátek nás svým budíčkem vzbudil Danny, který nás přijel navštívil i s Cácorkou. Také nás před nástupem přijely navštívil bývalé skautky Ještěrka, Borůvka a Drobek, které nám předvedly příkladné vyvěšování státní vlajky. Pátek je pro nás velký den, protože se slibuje u slibového ohně. Dopolko šly světlušky a vlčata na chvojí, skautky na smůlu a skauti připravovali slavnostní kruh a slibový oheň. Odpolko se dokončovala olympiáda a připravovali jsme se na slib. Nastal slavnostní večer, na který jsme všichni čekali, nejvíce ale čekatelé, kteří měli plnit slib. Slavnostní oheň zahájily ohnivci – Laňka, Bagr, Agi a Matěj, kteří ho zapálily svými vlastnoručně vyrobenými loučemi. Pak jsme utvořili kruh přátelství a zazpívali „červená se line záře“. Poté na světlušku slibovala Brepta a Anetka, na vlčata Honza a Jirka, na skauty Štěpán, Adam, Tomáš a Jára. Na činovníky byli pasování vedoucí Koumák a Fífa. Na závěr Danny předal Matesovi vyznamenání „Bronzový odznak Sv. Jiří“. Okolo 22:30 hodin byla večerka. V sobotu ráno si ti, co slibovali, vzali z ohniště uhlík na památku svého slibu. Byla rozvcička a všichni očekávali své rodiny, protože byl návštěvní den. Skauti a skautky byly mimo tábořiště, kde hrály hry a poznávaly okolí, část světlušek a vlčat odjížděla postupně se svými příbuznými po okolí. Dopolko Danny ukazoval, jak se brousí nože, odpoledne se hrály hry a vyráběly výrobky z korálků a kůže. Dnes přijela Ponny. Večer byla sprcha a brzká večerka. V neděli ráno byl opět netradiční budíček a to troubením z auta. Jára vyletěl ze stanu jako blesk, co se děje a pak se chytl za hlavu….Asi aby mu neupadla….Dopoledne světlušky a vlčata vyráběla z přírodnin lodičky a pouštěly je se zapálenou svíčkou po potoce. Pak hrály hru na žraloky, kdy běhaly na určené místo a hledaly zprávu rozstříhanou na písmenka. Ale běda tomu, koho chytil žralok, ten musel písmeno odevzdat. Skauti a skautky měly zase za úkol proplížit se celým tábořištěm, aniž by je hlídači spatřily. Když tomu tak bylo, musel se plížitel vrátit zpět na začátek tábořiště a pokus opakovat. Také 4 vybraní jedinci museli kopat Adélu. Věděli proč…. Večer byl táborák, kde si někteří spálili přezdívky a hrály se scénky. V pondělí ráno musela bohužel z tábora nedobrovolně odjet Brepta pro zdravotní potíže. Dopoledne světlušky a vlčata hrála hru „Jezerní královna“, při které musely plnit úkoly, jako najít zlaté kameny ve vodě, postavit skřítkům v lese obydlí, nakreslit skautskou lilii a obživnout krále Artuše. Skauti a skautky šly do lesa zhotovovat nosítka pro nemocné. Po výborném obídku – svíčkové nás opustil Milan, který se na nás přijel podívat jen na pár dní. Dnes za námi přijela na pár dní na návštěvu „staronová“ světluška Lidunka (dcerka Jáji) se svým taťkou. Také jsme uvítali MUDr. Sušiho, který k nám zavítal až z Rakouska. Odpolko se konal boj mezi jednotlivci a to s dřevci a následně s meči. Večer družiny opět předváděly scénky a moc se jim to dařilo. V pozdním večeru za tmy se všichni odebrali za tábořiště, kde sh lédli scénku, která vyobrazovala smrt krále Artuše, pokud ho rytíři nezachrání pomocí Svatého grálu. Také jsme měli v tábořišti nečekanou noční návštěvu, která nám zanechala vzkaz, že Mařenice vyhrály a zároveň nám poshazovala ručníky ze sušáku. Zřejmě měli políčeno na naší státní vlajku, ale tu máme na noc ze stožáru sejmutou a pečlivě schovanou. V úterý se skauti a skautky vydaly na celodenní výpravu do  České Lípy. Dnes oběd vaří Fífa s Koumákem za pomoci Žabky a Ponny. Světlušky a vlčata ten den dokončují souboje s dřevci a meči a poté zhotovují svého týmového maskota. Družina DEGOR vytváří sovu, družina TRISTAN vytváří veverku, družina BEDIVER vytváří lišku a družina KAY vytváří želvu. Všem družinám se maskoti moc povedly. V pozdním odpoledni se skauti a skautky vrátily z výpravy všichni v pořádku. Večer opět družiny předváděly scénky a u ohně jsme zpívali za hraní Veverky a Krtka na kytaru. Večer si několikrát zahrály světlušky a vlčata noční hru „Prachárna“, která se jim moc líbila. Ve středu vyrazily světlušky a vlčata na celodenní výpravu do města Cvikov (cca 7 km). Všichni ji zdárně zdolali včetně Lidunky. Ve Cvikově jsme se všichni rozdělili na 3 skupiny a každá skupina obdržela knoflík, který měla směnit za nějakou věc, kterou si bude skupina nejvíce cenit. Skupina světlušek vyměnila knoflík za velký indiánský buben, druhá skupina za konflík vyhandlovala funkční fotoaparát Polaroid a třetí skupina dostala za knoflík velký džbán na pivo. Po občerstvení většina dětí s Veverkou a Žabkou odjela busem do tábořiště a zbylí odvážlivci šli pěšky zpět do tábořiště. Všichni došli v pořádku a všem patří velké uznání, že vydrželi. Mezitím skauti a skautky si v tábořišti vařily oběd v Seetnově hrnci. Odpolko se batikovalo a vyřezávalo ze dřeva, většinou turbánky. Pak byla sprcha a Jára, když šel ze sprchy, byl zlitý hrníčkem vody od většiny dětí, protože měl narozeniny. Dnes jsme šli hodně brzo spát. Ve čtvrtek si vzal na starosti rozcvičku Fífa a předvedl nám bojový tanec Maorů „Maka“.  Dopoledne hrály světlušky a vlčata hru „civilizace“ a skauti a skautky si vyzkoušely být slepí a musely absolvovat trasu se zavázanými očima, kdy je navigoval jeden vidoucí. Pak v ringu bojovaly s meči a to byl boj. Každý se snažil jak nevíc uměl, ale vyhrát mohl jeden, a to byl Skokan, na druhém místě skončila Zajda a třetí Sovička. Večerka byla dnes brzo, protože na všechny došla velká únava. Ve čtvrtek od noci začalo pršet a pršelo cca do 10 hod. pátečního dopoledne. Světlušky a vlčata vyrazila po týmech za pokladem, přičemž po cestě plnily různé úkoly, aby získaly Svatý grál a tím oživily nemocného krále Artuše. Každému týmu se podařilo najít svůj sladký poklad, který obsahoval také zprávu, kde leží Svatý grál. Po vyluštění zprávy se všichni rozběhli k místu, kde ležel Svatý grál. Byl to nádherný velký zlatý pohár, který museli naplnit čistou průzračnou vodou a tu dát vypít umírajícímu králi Artušovi. To se také podařilo a král se po napití probral a byl uzdraven. Skauti a skautky rovněž museli plnit své úkoly ke splnění celotáborové hry. Odpoledne začalo opět poprchávat a najednou jsme uslyšeli ránu. Za sprchami spadl podmáčený nahnilý strom. Odpolko musel bohužel odjet z tábora Suši. Všichni jsme se vysprchovali a k večeru nás čekala velká slavnostní hostina. Na Mařenice se blíží velká bouřka, kdy prognóza na netu nebyla vůbec příznivá. Jelikož jsme již na tomto tábořišti zažili v roce 2010 potopu a odpoledne spadl strom, nenechali jsme nic náhodě a šli spát do Marušky, což je zděná budova cca 500 metrů nad tábořištěm. Tábor museli hlídat vedoucí. V sobotu dopoledne jsme vše za občasného deštíku sbalili, naobědvali jsme se a odpolko odjeli domů. Tábor se nám líbil a již se těšíme na další v roce 2020. Zpracovala Veverka

Šutr – City

Tak jako každý rok i letos se skauti z Mělníka zúčastnili spolupořádání akce pro děti na Polabí: Šutr – City, která proběhla v sobotu 22.6.2019 od 14 hodin. Před začátkem ve 13 hodin se sešly Jára, Žabka a Šaman, aby připravily přidělené stanoviště a postavily Saharu, stan, který doplňoval atmosféru westernového městečka. Stanoviště skautů mělo za úkol naučit veřejnost uzlování a bylo jedno z mnoha stanovišť, na kterých si děti mohly vyzkoušet například lukostřelbu, rýžování zlata, výrobu indiánské čelenky, řezání dřeva, zatloukání hřebíků a další. K uzlování se ještě přidala skautka Zajda a z uzlů jsme učili ambulanční uzel, škotovu spojku, lodní smyčku, zkracovačku, dračí uzel, liščí uzel a rybářskou spojku, tzv. autíčka. Za každou splněnou disciplínu, byly rozdávané westernové dolary, které děti mohly proměnit třeba za jízdu na divokém býku. Atmosféru odpoledního dne bylo také možné si užít za hudby country, tanců a scének a nechyběla ani pěna, kterou pro děti připravili hasiči. Těšíme za rok, že budeme moc tuto akci opět podpořit.

Šaman

DĚTSKÝ DEN

Skautské středisko Mělník pořádalo v sobotu dne 1.6.2019 odpoledne pro naše členy, ale i pro veřejnost „DĚTSKÝ DEN“, který se konal v klubovně a v jejím okolí. Děti i rodiče si mohly vyzkoušet hod na Balůa, hod freesbee na cíl, chůzy na chůdách, skoky v pytlích, skoky přes švihadlo, běh s pingpongovým míčkem na lžíci, zatloukání hřebíků, hod míčkem na plechovky apod. Děvčata se mohla nechat zkrášlit a na obličej si nechat namalovat různé krásné ornamenty, v klubovně se pak všichni mohli seznámit s technikou vyřezávání ze dřeva, kde Danny vyřezával různé výrobky a rovněž velký zájem byl o 3D tiskárnu, kde Michal Siran předvedl vlastnoručně vyrobenou 3D tiskárnu a výrobky z ní. Závodníci, kteří absolvovali všechny disciplíny, si nakonec mohli vybrat nějakou drobnost vytištěnou z této tiskárny. Samozřejmě nechyběly ani sladkosti a k občerstvení mufinky a škvarkové placky. Všichni jsme si dětský den užili a těšíme na příští rok.                                                     Zapsala Veverka

Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Okresní kolo soutěže mladých zdravotníků

V sobotu 18.5.2019 se naše skautky Zajda, Laňka, Diabolka, Sovička a Liška zúčastnily Okresního kola soutěže Hlídek mladých zdravotníků II.st. pořádaných Českým červeným křížem. Na závodech musely prokázat ošetřit odřeninu, amputaci ruky, masivní krvácení, poranění páteře a měly si umět poradit při bezvědomí, při astmatickém záchvatu, při intoxikaci a pneumothoraxu, při epileptickém záchvatu, při transportu a znalost obvazové techniky. Rovněž na závodech měla jedno stanoviště Veverka s Anežkou, která pro I.stupeň závodníků připravila jako nebodovou disciplínu „znalost bylinek“. Přestože je zdravotnická oblast naší okrajovou činností, naše skautky si mezi „odborníky“ vedly celkem překvapivě dobře, zejména při bezvědomí, amputaci ruky, masivním krvácení a astmatickém záchvatu.

Zapsala: Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ

Světlušky, vlčata, skauti a skautky, celkem 21 členů našeho skautského střediska se dne 15. května 2019 zúčastnilo 23. ročníku tradiční veřejné sbírky Ligy proti rakovině Praha pod názvem „Český den proti rakovině“. Tento rok již 12. rokem prodáváme v rámci této sbírky kytičky měsíčku lékařského, letos s mašličkou lososové barvy. Sbírka známá jako „Květinový den“ byla zahájena 14. května 1997, kdy bylo veřejnosti nabízeno 30.000 kusů žlutých kvítků měsíčku lékařského a bylo vybráno 350.000,-Kč. Postupem let se stala nejznámější sbírkovou akcí u nás v ČR a zdárně se zvyšoval jak počet nabízených kytiček, tak i peněz získaných od dárců. Odpoledne jsme se sešli na Náměstí Míru před kašnou a rozdělili na chlapeckou skupinu, kterou vedl Šaman a dívčí skupinu, kterou vedla Veverka se Žabkou. Přes nepřízeň počasí, kdy nám po celou dobu prodeje pršelo, se nám podařilo prodat po celém městě téměř všech 350 kusů kytiček. Kolik jsme vybrali peněz, spočítají teprve na poště. Moc děkujeme všem za záslužnou činnost.

Zapsala Veverka Fotky na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

Závody „Po liščí stopě“

Dne 11. 5. 2019 se v 8:00 hodin vlčata ve složení Nitka, Bourák, Kryštof H., Marek D., Štěpán a Adam P., Dominik a Jirka V., Cyril M., Honza M., Starosta, Mraveneček, Tomáš V. a Jožin, pod vedením Koumáka, Šamana a Járy, sešla na vlakovém nádraží v Mělníce, aby se zúčastnila závodů „Po liščí stopě“ v ústecké ZOO, do které jsme se přesunuli pěšky z vlakového nádraží – západ. I když po příchodu do ZOO začalo pršet, vlčata se rozdělila do tří skupin a s průvodkou se vrhla do soutěžení. Čekaly na nás úkoly a soutěže, jako například na obraze najít, pojmenovat a říct, kde žijí zvířata v poli, házení kroužku na nos slona, závody formulí, slalomová jízda na koloběžce, skládání puzzle, přesun po ledových krách apod. Mezi jednotlivými stanovišti jsme si prohlíželi zvířata, která jsou tu k vidění a když začalo trochu pršet víc, schovávali jsme se v pavilónech, kde bylo teplo a sucho. Jedno takové zastavení jsme využili k tomu, že jsme se naobědvali. Protože mezi tím přestalo pršet, s nadšením jsme se pustili po vytyčené trase. Když každá družina měla splněná všech 14 stanovišť, mohla si vybrat menší odměnu a zajít si do suvenýrů koupit něco na památku. I přes nepřízeň počasí si to vlčata užila a po přesunu na nádraží jsme v 16:03 vlakem zamířili zpět do Mělníka. Zapsal: Šaman

SVOJSÍKŮV ZÁVOD

V sobotu 13.4.2019 jsme se brzo ráno sešli na zastávce, abychom naším busem docestovali do místa Svojsíkova závodu, tj. Lobkovic. Za skauty s názvem „ROHLÍCI“ se zúčastnili Honza, Matěj, Sysel, Domča, Šídlo a jejich rádce Skokan. Za skautky s názvem „PANDIČKY“ se zúčastnily Laňka, Zajda, Diabolka, Ocásek, Sovička, Liška a jejich rádkyně Nugetka. Účastníci závodili v první pomoci, kdy měli umět ošetřit zlomeninu, krvácející ránu a dopravu bezvědomého, v signalizaci, kdy na dálku měli odsignalizovat morzeovu abecedu, v junácké scéně a zpěvu, kdy měli zazpívat skautskou píseň a předvést zároveň scénku, v stavbě stanů, kdy měli umět postavit nejenom svůj stan, ale i jehlan, v ranním cvičení, kdy měli ukázat pochodové cvičení a rozcvičku, ve vaření, kdy měli uvařit v kotlíku do 1 hodiny bramboračku na svém vařiči, v chůzi podle náčrtu, v kreslení panoramatického náčrtu, kdy měli nakreslit náčrt přírody z každé světové strany, v atletickém čtyřboji, kdy měli uběhnout 100 m do 15 vteřin, skok do dálky 3,95 m, hod granátem 31 m a prolézání překážek, ve střelbě, kdy stříleli z luku, ze vzduchovky a trefovali se do cca 30 kroužku míčkem a ve znalosti o přírodě, kdy měli poznat 10 rostlin, 10 zvířat, 10 stromů podle jejich kůry a 5 zvuků zvířat a 5 stop zvířat. Během závodu soutěžící hledali „kešky“, za které dostávali navíc body. Závody skončili v 17:30 hodin a všichni netrpělivě očekávali výsledky.

PANDIČKY skončily na krásném 3. místě a ROHLÍCI rovněž na krásném 3. místě.

Jste skvělí !!!!!!!!!!!                                                                                                     Zapsala Veverka

Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/ POMLÁZKOVÁNÍ A BARVENÍ VAJÍČEK  V sobotu 6.4.2019 jsme se sešli v klubovně, kde se vlčata učila plést se Šamanem a Koumákem pomlázky a světlušky barvily se Žabkou a Veverkou vajíčka. Vajíčka světlušky zdobily tak, že je obarvily v barvách, nalepily samolepky, nebo ozdobily vlnou, vyvrtávaly do vajíček ornamenty, malovaly vajíčka voskem nebo lepily rozdrobenými nabarvenými skořápkami. Vajíčka byla krásně nazdobená. Ke konci se i světlušky naučily rovněž plést z vrbovného proutí pomlázky jako vlčata. Zapsala Veverka

Výprava světlušek na Hazmburk

Sobotní uplakané ráno /16.3.2019/ nás vyzvalo k výlezu na dominantu Poohří, kopec Hazmburk.U klubovny si 5 statečných světlušek (Anetka, Anežka, Klokánek, Medvídek a Zlatovláska) s Marií vyzvedly párek skautek (Lańka, Liška) a párek vedoucích (Filip, Žabka) a mohlo se vyrazit. Auty jsme se přepravili do Roudnice nad Labem, kde jsme se – podle plánu – potkali na vlakovém nádraží s výpravou světlušek a vlčat ze střediska Říp Roudnice. Vlakem, autobusem (byla výluka) a vlakem jsme dojeli do Slatiny pod Hazmburkem. Přivítalo nás mrholení a opravdu rozblácená cesta. Polem nepolem, lesem nelesem jsme došli až na samý vrchol, abychom zjistili, že internet není úplně všemocný a co tam je není nosné…Dveře hradu byly na zámek. Dali jsme si tam tedy aspoň sváču a fotku a zase šli… Po cestě se nám, s velkou pomocí vlčat z Roudnice, podařilo rozdělat oheń z mokrého dřeva, ne kterém jsme si opekli buřty, párky, rohlíky a chlebíky. Cesta z kopce byla prima, jen cílová rovinka byla, stejně jako startovní, dost blátivá… Roudnická klubovna nás pohostila příjemným teplem a suchem. Zahráli jsme si hry uvnitř, dali si polévku a čaj, už za tmy si všichni zahráli venku na pašeráky a prolézali bludiště. Večer v klubovně patřil hře Aktivity, kterou pro omladinu připravilo duo Laňka a Liška. Hygiena, spacák, písničky od Lišáka na kytaru a od Filipa na foukací piánko a spát. Ráno venkovní rozcvička, při které nás Filip přenesl na Velkou Pardubickou, snídaně, balení a společný úklid. Holky se skvěle vrhly na nádobí. Abychom ještě poznali kousek Roudnice, prošli jsme se na náměstí…koupili jsme si zmrzku a šli na zámek, který byl, pro změnu, také zavřený. Nám to ale nevadilo, pozdravili jsme Lípy na náměstí (víte ve kterém roce byla prohlášena za náš národní strom?) a vydali se zpátky k domovům. Všichni byli skvělí – nikdo neremcal na počasí ani na kopec…a odměnou jim byla krásná slunná neděle.

Zapsala: Marie Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

NOČNÍ PŘESPÁNÍ V KLUBOVNĚ

Dne 8.-9. března 2019 se uskutečnila přespávačka vlčat ve skautské klubovně na Slovanech. Sešli jsme se v 18 hodin, aby zde poprvé vlčata za účasti Nitky, Štěpána, Adama, Bouráka, Cyrila, Honzy, Starosty, Ivana, Kryštofa, Marka a také skauta Bagra, skautky Žabky, vedoucích Filipa, Koumáka, Šamana a hostů Hanky a Káji přespali a zahráli si deskové hry. Kolem půl sedmé byla večeře a v sedm se začalo hrát. Hrály se zde hry jako třeba aktivity, prší, ale hlavě se tu konaly turnaje v pexesu a v dámě. Když byl čas k uložení, vlčata si přichystala karimatky a spacáky na spaní. Po hygieně si vyslechla znělku večerky z foukací harmoniky Filipa s pohádkou na dobrou noc a šla spát. Ráno byla rozcvička, uklidili si spacáky a karimatky a dokončili se turnaje. Poté byl nástup s vyhodnocením turnajů. V pexesu se na 3. místě umístil Bourák, na 2. místě Kryštof a 1. místo získal Nitka. V dámě se Honza a Štěpán rozdělili o 2. místo a na 1. místě se umístil Koumák. Ke konci vlčata vše uklidila a v 11:30 přišli rodiče.

Zapsal: Bagr Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

MÁME 1. MÍSTO V OKRESNÍCH NETRADIČNÍCH SOUTĚŽÍCH

V pátek 8.2.2019 vyrazily vlakem v 18 hodin světlušky a vlčata do Kostelce nad Labem, aby se zúčastnily sobotních okresních netradičních her. V sokolovně již na ně čekali další účastníci z jiných středisek. Večer si všichni přítomní zahráli ještě venku hru. Druhý den ráno dorazil zbytek dětí ze všech středisek včetně našich skautek a skautů. Za naše středisko jsme vytvořili 6 družin z dětí a 1 družinu z vedoucích. SOKOLOVÉ – Maruš, Honza Sv., Nitka, Bourák, Brepta                    3. místo v lyžování CHAMELEONI – Nugetka, Šídlo, Dominik, Štěpán a Anetka             1. místo ve twisteru VELVYSLANCI – Krtek, Starosta, Marek a skautka a vlče z Neratovic   3. místo ve twisteru BAGŘI – Liška, Bagr, Jirka, Kryštof a Medvídek DRACI – Laňka, Adam, Honzík, Ivan a Klokánek MAMLASOVÉ – Zajda, Skokan, Mraveneček, Včelička, Anežka (J) ELITA – Mates, Koumák, Šaman, Žabka (odpol. Petr) a skaut z Liběchova    2.místo v lyžování Soutěžilo celkem 22 družin. Před startem každá družina obdržela syrové vajíčko, které se stalo šestým členem družiny a úkolem družiny bylo vajíčko při soutěžích opatrovat, aby se nerozbilo a tím tak získat navíc body. Bylo to velice těžké, neboť se jedné družině již po obdržení vajíčka stala nehoda a šestý člen se rozbil. Soutěže probíhaly ve twisteru, kde si pomalu každý zamotal ruce a nohy, když musel položit svojí končetinu na vylosovanou barvu, v běhu na specielních lyžích, kdy lyžovala celá družina najednou na čas a musela zkoordinovat svůj pohyb, v laserovém bludišti, kdy se nesměl nikdo dotknout lan, přičemž každý z družiny měl jednoho se zavázanýma očima a jednoho se svázanými pažemi za zády, v odbíjení přes síť s velkým míčem, kdy družina musela „odpinknout“ velký balón na hřiště protihráče a v kimovce, kdy si všichni museli zapamatovat 50 žlutých věcí položených různě v prostorech sokolovny a pak je vyjmenovat. V poledne jsme dostali dobrý obídek a odpoledne sváču v podobě ovoce.  Družina SOKOLŮ si vylyžovala 3.místo, družina CHAMELEONŮ získala 1.místo ve twisteru, družina VELVYSLANCŮ získala 3.místo ve twisteru a nakonec i vedoucí si vylyžovali 2.místo, přičemž tyto družiny  získaly krásný dřevěný ručně zpracovaný „pohár“ a medaili. Všichni jsme si hry parádně užili a těšíme se na další. Zpracovala: Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/

PSÍ ÚTULEK

První den v novém roce 2019 jsme se sešli již po sedmnáctý rok ve 13 hodin v psím útulku podarovat pejsky dobrou mňamkou ve formě konzerv a kočičky podestýlkou, které je neustále nedostatek. Pejsků bylo v kotcích dost, většina z nich na nás vrtěla ocáskem a žadonila o piškoty, ale bohužel letos jsme měli poprvé zákaz je krmit. Když jsme odcházeli z útulku, tak byl dovezen další pejsek, kterého právě odchytili při pobíhání na veřejném prostranství. Pejsků nám bylo líto, že nemají domov a kdyby to šlo, tak by si určitě každý nějakého pejska vybral. Zpracovala: Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
]]>