VÁNOČNÍ AKCE
VÁNOČNÍ BESÍDKA
Vánoce se blíží a i skauti si je letos přibližují vánoční besídkou. Skauti, jejich rodiče, babičky, dědové a sourozenci se sešli 15.12.2018 v klubovně, ve které se sice netopilo, ale brzo si ji „zadýchali“. Klubovna chlapců sloužila jako hlavní místnost a klubovna děvčat jako místnost s občerstvením. Vlčáci odstartovali besídku vánočními zvyky, mezi které patří rozkrajování jablka či pouštění lodiček. Poté přišla krátká občerstvovací pauza a po ní jsme si zahráli „obíhaní židlí“. Tato hra spočívá v rychlosti a mrštnosti soutěžícího, který musí oběhnout židle, posadit se a rychle vytáhnout provaz natažený mezi židlemi. Po celou dobu probíhalo psaní přáníček, podobných v čínských koláčcích štěstí. Na řadu přišla divadelní scénka o zvířátkách a Vánocích ve světě připravená světluškami. Ty měly scénku perfektně připravenou a sklidily za ní velký potlesk. Pod stromečkem byla taková spousta dárků, že se nevešly ani na stoleček a musely ležet na zemi. Dárečky jsme si rozdali a začali rozbalovat. Pak už byla volná zábava, protože nám do konce besídky zbývalo jen pár minut. Všichni jsme si besídku užili a už se těšíme na Vánoce.
BETLÉMSKÉ SVĚTÝLKO
Zástupci našeho střediska, tj. Mates, Petr, Šaman, Bagr, Marek a Aleš, se sešli v neděli 16.12.2018 na vlakovém nádraží, aby převzali z vlaku světýlko dovezené z Betléma. Následně světýlko odvezli do Kostela Svatého Petra a Pavla, kde bude hořet celé vánoční svátky. Ve středu 19.12.2018 odnesly Betlémské světýlko světlušky s Marií a Žabkou do školky ve Sportovní ul., kde je již netrpělivě ze školky vyhlíželi. V sobotu 22.12.2018 dva zástupci z našich oddílů, tj. Skřítek a Bourák, odvezly spolu s Petrem Betlémské světýlko do kapličky v obci Kly k zahájení vánoční akce. Ve stejný den jsme na vánočních trzích a na Štědrý den před hřbitovem rozdávali v hojném počtu již 15.rokem Betlémské světýlko. Zároveň jsme k Betlémskému světýlku nabízeli výrobky, které děti vyráběly. Dobrovolně nám lidé přispívali do kasičky korunky na pamlsky pro pejsky v psím útulku, který navštívíme 1.1.2019. Letos pro Betlémské světýlko přišlo snad nejvíc lidiček v porovnání s předchozími roky. Většinu z nich již poznáme, protože chodí pro světýlko pravidelně již několik let.
BRUSLENÍ
Dne 27.12.2018 se dopoledne sešly Smíšek a Petr s dětmi na zimním stadionu, aby si zabruslily. Některým to šlo bravurně, jiní se museli na rozjezd držet mantinelu, ale všichni si parádně zabruslili a protáhli tak tělínko po Vánocích.
Všchny fotky na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Výprava za Krakonošem do Harrachova
V pátek 30.11.2018 jsme odpoledne vyrazili jako každoročně na hory do Harrachova na chalupu Erwina Junkera. Přestože nebyl sníh, vzali jsme si lopaty na sníh s očekáváním, že třeba na horách sníh napadne. Když jsme dorazili na chalupu, po sněhu ani památky. Šli jsme se ubytovat, nabaštit a hrát hry. Večer šly světlušky a vlčata po skupinkách do blízkého lesíka, kde musely projít určenou trasu a přitom pomocí baterky hledat u cesty ukrytá zvířátka, které představovaly skauti a skautky a kteří vydávaly v lese zvuky zvířat. Po příchodu pak museli napsat ty, které si zapamatovali. Skauti a skautky měly pozdější večerku, protože se dívaly ještě na jeden film. V sobotu ráno všichni vstávali s radostí, protože bylo venku bílo. Po rozcvičce a snídani šly světlušky a vlčata s Veverkou, Šamanem, Milanem, Žabkou a Marií do muzea Šindelka a skauti a skautky s Matesem, Smíškem a Krtkem na „okružní jízdu“ přes Mumlavské vodopády, Harrachov a zpět. Odpoledne po obídku si světlušky a vlčata šly zajezdit na „poprašku“ snížku na kopec na chalupu. Pískle přitom rozlomila svojí lopatu na sníh. V pozdním odpoledni jsme si všichni na chalupě zahráli různé hry a soutěže a přitom jsme s Milanem vykrajovali a upekli dobroučké perníčky. Po celé chatě krásně voněly. Pak byla večeře a po ní najednou vedoucí sehráli scénku, jak Krakonoš napravoval Trautenberka od zlých myšlenek a netrápil tak hajného, Ančí a Kubu, přičemž Krakonošovi vše „žalovala“ Sojka. Nakonec se musel Trautenberk rozdělit o svoje bohatství a dát tak všem balíčky se sladkostmi. V neděli dopolko šly světlušky a vlčata na prochajdu za snížkem, přičemž si daly soutěž v koulovačce a každý postavil krásného sněhuláka. Mezi tím skauti a skautky uklidily komplet celou chalupu. V poledne jsme se naobědvali, přijel bus a tradáááááá domů. Víkend se nám líbil a vůbec se nám nechtělo z hor domů.
Zapsala Veverka
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
PAMĚTIHODNOSTI NÁRODA ČESKÉHO + VYŠEHRAD
V sobotu 24.11.2018 jsme skauti a skautky vyrazily do Prahy na vernisáž Paměti národa a procházkou podzimní Prahou jsme si připomněly významné události a místa naší republiky. K příležitosti výročí sta let naší republiky vytvořila nezisková organizace ,,Paměť národa,, unikátní audiovizuální expozici přibližující nejzásadnější okamžiky československé historie očima mnohdy stále žijících válečných hrdinů, politických vězňů a disidentů. Je známo, že za těmito hrdiny mnohdy stála skautská výchova a to byl důvod, proč si tuto událost nenechat ujít. Jak kluci, tak i holky odcházely nejen s novými informacemi, ale zároveň i s pocitem vcítění do krutých osudů. Nelenili jsme a po vernisáži se vydali centrem Prahy až na Vyšehrad. Pozastavili jsme se na význačných místech jako je například kostel Cyrila a Metoděje, kde jsme si připomněli nejen hrdiny přímého atentátu na říšského protektora Heydricha, ale i ty, kteří svým životem zaplatili za to, že jim napomáhali. Na vyšehradském hřbitově jsme položili svíčky u hrobu Antonína Benjamina Svojsíka a zakladatelky českého dívčího skautingu Vlasty Koseové. Všichni si dále udělali krátkou prohlídku hřbitova a každý si vybral jednu nebo více osob, která má na Slavíně hrob nebo pomník a pár větami nám o daném člověku povyprávěl. Následovala krátká pauza u Baziliky svatého Petra a Pavla a přesun na národní třídu naplnit si bříška. Metrem jsme se přesunuli zpátky na Ládví a celkem unavení se nechali odvést domů na Mělník. Den proběhl dle očekávání a vše šlo podle plánu. Pochmurné počasí dokreslovalo téma výpravy. Děti měly zájem a to je hlavní.
Zapsal Jára
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
VÝPRAVA ROVERŮ A RANGERS
O víkendu od 16. do 18. listopadu se mělničtí roveři a rangers zúčastnili vlastní akce s dalšími r+r z našeho okresu. Po facebooku jsme dostali s předstihem pár informací o plánované výpravě: rozpis jídelníčku (zajištěn je oběd a večeře na sobotu, zbytek vlastní zásoby), čas a souřadnice místa setkání. V pátek jsme tedy vyrazili vlakem do Kostelce nad Labem. Tam jsme ale dojeli jen chvilku před pátou, kdy už jsme měli být na místě. Ukázalo se, že cesta z nádraží na meeting point je delší, než jsme čekali. Když jsme se tam nakonec dostali, Filip a Tiky, „vedoucí“ pro tuto akci, nám dali obálky s několika úkoly pro cestu k základně. Ta vedla po cyklostezce vedle Labe. Prvním úkolem bylo spoutat se ve dvojicích (a jedné trojici) za ruce uzlovačkami a jít takhle celou dobu. Druhým úkolem bylo nést pět minut libovolné tři lidi nad zemí. Někde z toho máme jistě velmi povedená videa. Třetí úkol byl vylézt co nejvýše. To skončilo přesouváním betonového odpadkového koše tak, aby si na něj mohli dva roveři vylézt. Na stříšku odpočívadla pro cyklisty jsme se už neodvážili. Cílem naší cesty se ukázal srub skautů v Brandýse nad Labem. Po vybalení spacáků v malé tělocvičně jsme usedli ke stolu a navečeřeli se. Potom jsme si zahráli nějaké seznamovací hry, popovídali si, rozdali si navzájem výzvy, které bychom měli do neděle splnit. Zbytek večera se hlavně hrály karty. V sobotu ráno jsme po snídani vyrazili do geologického parku u Labe, kde jsme městu přislíbili pomoc s odklidem listí jírovce. Hrabání listů na hromádky, házení lopatou na plachty, jejich přenášení do kontejneru a následné ušlapávání uvnitř kontejneru, foukání listí na nové hromádky (s fukarem vypadali kluci trochu jako Krotitelé duchů) a zase hrabání nám zabralo v deseti lidech asi tři hodiny. Za odměnu jsme dostali přednášku o kamenech v parku, kolem kterých jsme uklidili, od místního geologa. Když skončila, šli jsme na pláž, kde měl jeden z roverů splnit svůj úkol: vykoupat se v řece. Jeho pár temp v ledové vodě jsme odměnili potleskem a rychle jsme se vydali do srubu, kde už Filip se Slzičkou chystali čínu k obědu. Než jsme dostali skvělé jídlo, naučili jsme se v tělocvičně hru Four Square, což je vlastně lidský ping-pong, ale deset středoškoláků a vysokoškoláků se tím bavilo neuvěřitelně dlouho. Odpoledne jsme si zkusili namalovat ve skupinách a bez mluvení skautskou loď, výsledek vážně stál za to, a pak jsme venku hráli fotbal s rukama u očí jako dalekohledy, abychom neměli periferní vidění. Večer jsme si zase povídali, hráli jsme karty, dnes jsme i pořádně vytáhli kytary a zazpívali si. Ráno jsme se už jen nasnídali, program už skončil a my museli uklidit celý srub. Když jsme zametli podlahu a odlepili izolepu, která nám určovala hřiště na Four Square, rozloučili jsme se a vypravili se na vlak. Celá výprava se nám moc líbila, děkujeme Fífovi, který jí zorganizoval a těšíme se, až někdo naplánuje další. Zpracovala ŽabkaNOC SVĚTLUŠEK
V sobotu 17.11.2018 se sešly všichni světlušky a to Zlatovláska, Pískle, Uzlík, Včelička, Medvídek, Klokánek, Anežka, Aneta a Brepta, 2 skautky Liška a Laňka a vedoucí Veverka s Marií ve 14 hodin v klubovně. Veverka přivezla 10 dýní, které obdržela z Jahodárny z Vraňan, a mohly jsme začít vytvářet „dýňové příšerky“. Povedly se a již jsou vystaveny na oknech, kde nám hlídají klubovnu. Udělaly jsme si hostinu, kde každý přinesl pro ostatní nějakou dobrou mňamku. Na stole jsme měly karbanátky, mufinky, perník, šneky z listového těsta, koláče, záviny, malé pizzy a podobné dobrůtky. Světlušky nacvičovaly s Marií scénku na vánoční besídku a vyráběly se skautkami jejich oblíbený sliz a Veverka rovnala věci do regálů po stěhování. Přišel i Jára, který tam vrtal poličky a k večeru nás také přišla navštívit vedoucí Jája s Lidunkou a Filípkem. Lidunce se tam tak líbilo, že když museli odjet domů, Lidunka se neudržela a tekly jí slzy proudem, že nechce odejít. Večer jsme si všichni zahrály po tmě v klubovně hry Sardinky a Schovku. Byla legrace a všichni jsme se nasmály. Pak jsme si ustlaly, udělaly hygienu a šly spát. Moc nám to nešlo, švitořilo se, ale časem začaly světlušky postupně usínat až bylo úplné ticho. Ráno po probuzení jsme si daly vydatnou rozcvičku, kdy předcvičovala Veverka, hygošku, jídlo, úklid všech místností a venku jsme ještě zahrály hry. Nastal 11. hodina a musely jsme se rozloučit a frčet domů. Všem se nám víkend moc líbil.
Zpracovala Veverka
foto na: http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Národní technické muzeum
V sobotu dne 3. 11. 2018 se vlčata sešla v 8:15 na Mělnickém autobusovém nádraží. Výpravy se zúčastnila včetně vedoucích Koumáka a Šamana a skauta Bagra také vlčata a to Nitka, Adam a Štěpán P., Dominik a Jirka V., Bourák, Marek D., Cyril M., Honza M., Jirka S., Ivan H., Tomáš V. a Aleš M. Autobusem jsme dorazili do zastávky Prahy Ládví, kde jsme přestoupili do metra, které nás dovezlo na Vltavskou, kde se k nám připojila jako host Hanča. Před stanicí metra vlčata dostala nákres mapy trasy do cíle naší cesty, kterým bylo Národní technické muzeum Praha. Po krátké chvíli a za pomocí buzoly zjistili správný směr a vyrazili. Po příchodu do muzea jsme prošli stálé expozice muzea, například Měření času, Inter kamera, Technika v domácnosti, Doprava, … U příležitosti 100. výročí založení Československa jsme navštívili výstavu Made in Czechoslovakia – průmysl, který dobyl svět. V poledne jsme si ve vestibulu dali pauzu na oběd a po něm byl kvíz třech družstev. Družstva měla v expozici Dopravy zjistit název a rok výroby parní lokomotivy č. 375.007 a z otázky zašifrované Velkým polským křížem zjistit počet letadel. Po 13 hodině jsme se začali vracet zpět na Mělník, kam jsme dorazili v 14:50 hod.
Zapsal Šaman
foto na: http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Výprava vlčat do Hořína
V sobotu 13. 10. 2018 se vlčata ráno sešla u kašny na náměstí s úmyslem navštívit jako každý rok Hořínský pak. Jelikož most Josefa Straky je pro rekonstrukci veřejnosti uzavřen a přívoz přes Labe byl ke konci září ukončen, změnili jsme cíl naší cesty za park na Polabí. V parku jsme poznávali stromy, hráli hry povodeň a na babu. V blízkosti DDM se hrála šátkovaná a soutěž v hodu šišek na cíl. Počasí jsme si nemohli vybrat líp. Sluníčko pěkně hrálo a tak jsme si užívali chvíle v přírodě na čerstvém vzduchu. Po pauze na svačinu jsme se přesunuli k Labi pod park, kde jsme soutěžili, kdo bude rychlejší běžec a kdo dohodí kamenem v řece nejdál. Každý si pak snědl oběd a vlčata si vyzkoušela rozdělávání ohně pomocí křesadel. Ve 14:30 hodin jsme se zase vrátili na náměstí ke kašně, kde už čekali rodiče.
Zapsal Šaman
foto na: http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Skauti a skautky po stopách republiky
V sobotu 6.10.2018 jsme se v 8:30 hodin sešli na autobusovém nádraží na Mělníku. Odtud jsme jeli do Holešovic, kde jsme blízko u stanice Vltavská měli zařízenou klubovnu. Zde jsme si odložili věci a rozdělili jsme se do skupin. Vzhledem k tomu, že bylo na počátku patnáct mladších účastníků a pět vedoucích, tak byly vytvořeny týmy po pěti a jeden tým měl pouze jednoho vedoucího. Už byl čas vyrazit, a proto jsme rozdělili jídlo, úkoly a šli jsme objevovat Pražské památky. Úkoly byly zaměřeny na sté výročí založení republiky a její strasti po její dobu. Otázky se týkaly historie, významných dat, funkci našeho vládního aparátu atd. Ve 14:30 jsme měli sraz před Poštovním muzeem, kam jsme šli navštívit expozici o skautské poště a roce 1918. Viděli jsme spoustu zajímavostí, jako byly velmi staré známky, kolo, na kterém skauti rozváželi poštu, nebo přepisy skautského zákonu z roku 1918. Po návratu do klubovny a menší pauze jsme vyrazili na Letnou, kde jsme si zahráli hru, ve které bylo úkolem složit všechny prvky moci, tj. soudy, parlament a vládu. Večer jsme si povídali, hráli deskové hry a vařili večeři. Akce se povedla a všichni se těší na další společnou akci.
Koumák
foto na: http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
POZASTAVENÍ PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH ZÁJEMCŮ DO ŘAD MĚLNICKÉHO JUNÁKA.
S lítostí musíme všem rodičům sdělit, že město nedodrželo svůj slib z loňského roku, a to že v objektu budeme mít k užívání 5 místností, tj. 3 klubovny pro cca 60 dětí a 2 místnosti k umístění věcí potřebných k činnostem na družinových schůzkách. Původně jsme měli zájem o celý objekt, ale město nám při jednání v roce 2017 slíbilo, že dostaneme větší část objektu, tj. 5 místností. Ale bohužel nedá se věřit všem slibům. Do dne předání jsme s těmito prostorami počítali a jaké bylo naše překvapení, že jsme obdrželi pouze 3 místnosti. V jedné místnosti máme umístěny skautské věci pro činnost na družinovkách a dvě ostatní místnosti jsme si připravili pro klubovny. Ale čeká nás stěhování věcí ze 2 garáží (korálky, knížky, sportovní věci, nářadí, zdravotní potřeby, kůže, hry…) , které jsme nuceni umístit buď v jedné ze dvou kluboven, a tudíž nám zbyde pouze 1 klubovna k užívání, nebo obložíme veškeré stěny obou kluboven regály a pak v nich bude menší prostor k pohybu. Skautský program je rozdělen pro děti dle věkových kategorií a pohlaví, např. děti ve věku 8 let učíme něco jiného, než děti ve věku 13 let, a proto je potřeba pro našich cca 60 dětí větší prostor a mít po ruce potřebný materiál k výuce dětí. Jsme rádi aspoň za „málo“, nové prostory jsou nádherné, ale přesto JSME ZKLAMÁNI !!!!!!!!! Z prostor, které jsme si přáli mít pro sebe a nezadařilo se, město zřídilo promítací místnost, kterou můžeme také za spolupráce sousedů, tj. Městské policie, využívat. Děkujeme.
NA ZÁKLADĚ VÝŠE UVEDENÝCH SKUTEČNOSTÍ MUSÍME POZASTAVIT PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH ZÁJEMCŮ DO ŘAD MĚLNICKÉHO JUNÁKA. Skautské vedení
NOVÁ KLUBOVNA NA SLOVANECH
Jsme přestěhováni. Za sobotu a neděli 29.9.-30.9.2018 jsme díky rodičům a vedoucím mohli přestěhovat zbytek skautského materiálu, který zůstal na Neuberku, do nových prostor na Slovanech č. 3894 (naproti školce). Přibližná GPS 50.3420433N, 14.4956156E. Všem moc a moc děkujeme !!!!! Velmi si toho vážíme. Ještě nás čeká přestěhovat věci uložené ve 2 garážích. Stěhování těchto věcí dáme včas vědít. Jelikož jsou naše prostory zkolaudovány, můžeme mít družinové schůzky již od 2.10.2018 v nových prostorách.
Skauti a skautky – úterý od 17 – 19 hodin.
Vlčata a světlušky – středa od 16 – 18 hodin.
Skautské vedení
V neděli dne 15.7.2018 jsme busem odjeli na tábořiště do neznámého prostředí přírody v katastru obce Ledeč nad Sázavou. Na místě na nás již čekal Martin, Petr, Smíšek a Milan, kteří jeli na tábořiště o den dříve. V poledne, když jsme přijeli, jsme se ubytovali v kajutách (stanech) a pak nastala úprava tábořiště a zajištění dřeva na večerní táborák. Pak se nám všem představil Jimi Hawkins (Petr), který s námi se 4 posádkami projížděl po celou dobu trvání tábora po různých ostrovech a hledal poklad kapitána Flinta. Do posádky Delfíni (modrá) patřily námořníci Starosta, Tomáš, Bourák, Jirka V., Liška a Včelička, do posádky Koníci (žlutá) patřily Nitka, Marek, Dominik, Pískle, Ocásek a Anežka, do posádky Mečouni (zelená) patřily Kryštof, Štěpán, Mraveneček, Kája a Zlatovláska a mezi Rejnoky (oranžová) patřily Adam, Aleš, Cyril, Diabolka a Uzlík. Starší námořníci se nacházeli s Matesem a Smíškem na Tajuplném ostrově. Mezi 1. posádku vyvrhelů patřily Sysel, Skokan, Michal, Honza, Vojta, Kája, Sovička a 2. posádku patřily Šídlo, Bagr, Matěj, Dominik, Bubu, Sofča, Agi. Večer byl první táborák. V pondělí jsme poprvé ráno slavnostně vyvěšovali státní vlajku za zpěvu skautské hymny, což jsme pak prováděli pravidelně každý den. Dopoledne jsme hledali po lese body pirátského kodexu, které jsme si museli zapamatovat a když jsme je vyluštili, tak jsme si mohli jít pro tajnou listinu, která visela na stožáru, na které byla hymna pirátů pod názvem „Byla jedna holčička“. Dnes přijel vedoucí MUDr. Suši, který nám jezdí pomáhat na tábor po řadu let. Po obědě mírně spadl deštík a odpolko jsme plnili pirátské minimum (znalost uzlů, popis flotily, střelba z flotily, orientace světových stran, loupání brambor a znalost zvířat), aby se z nás stali piráti. Večer bylo za zpěvu u kytary posezení v tee-pee s ohýnkem). V úterý vlčata stavěla na potoce hráz, skautky malovaly své vlajky, skauti vyřezávali totem a světlušky řezaly pilou tzv. koláče, na které se skautky snažily vypálit čísla stanů pro noční hlídky, aby věděly, kde kdo v jaké kajutě bydlí. Poté každá posádka maluje svojí pirátskou vlajku. Odpoledne si posádky zahrály na žraloky, kde museli na moři (v lese) hledat ryby a zapamatovat jejich názvy, přičemž se na moři pohybovali žraloci a jakmile chytly někoho z posádky, tak ten přišel o rybu. Každá posádka rovněž téměř každý den nacvičovala scénky, jejichž téma se vždy dozvěděla v dopoledních hodinách a večer je musela předvést. Např. v tento den byly určeny tyto scénky: „Jak tučňáci ztroskotaly na tropickém ostrově“, „Ryby na výletě v ZOO“, „Kapitán cvičí svého papouška“ a „Jak se slon chtěl stát pirátem“. Večer byl táborák, při kterém byl každý námořník z posádky pasován na piráta a každý obdržel fotku kapitána Flinta, kterou si musel střežit a opatrovat. Ve středu ráno odešly vyvrhelové na dvoudenní výpravu, kde každý jednotlivec obdržel částku 100,-Kč a musel si nakoupit potraviny na celou dobu, aby přežil. V tábořišti posádky slavnostně vyvěsily své vlajky za mohutného pokřiku „Huhuhu piráti jdou na palubu“. Během dne posádky rýžovaly z potoka zlato, vyráběly ozdobné předměty, lovily perly s navlékáním, vyráběly měšce na drahokamy, připravovaly scénky na večer, přenášely bohy vytvořené z trojnožky bez doteku těla a potápěly jiné lodě tím způsobem, že v lese vytvořili ze své posádky loď, všichni měli zavázané oči krom posledního, který předával povel až k prvnímu v posádce. Ten měl náboje (míčky), a jakmile dostal tichý povel „pal“, střílel a snažil se trefit před ním loď, kterou viděl pouze navigátor. Večer bylo opět předvádění scének. Ve čtvrtek každá posádka musela projít poslepu neznámou „sopečnou“ cestou plnou šišek, kopřiv, vody, kamínků, větviček a bahýnka. Pak jsme museli jít všichni na dřevo, protože v kuchyni docházelo a jíst se musí. O polední klid kapitáni zkoušeli nováčky z nováčkovských zkoušek na složení skautského slibu, který se měl konat v pátek ve večerních hodinách. Odpoledne posádky musely projít sopečnou stezkou po dřevěných koláčích, musely podstoupit polévání vodou, kdy plnily odborku „Kapky“ a válely štafetově sudy. Vyvrhelové se vrátili z dvoudenní výpravy. Večer všichni piráti absolvovali stezku odvahy. V pátek se utkaly posádky proti sobě ve slelaboji, kde dva piráti z různých posádek se zavázanýma očima přivázáni na dvou koncích lana a mající v ruce obušek (ručník) mají za úkol se potichu a poslepu přiblížit k soupeři a dotknout se ho svým obuškem. Před polednem se téměř všichni podíleli tak jako každý rok na výrobě kroket, protože pátek je pro všechny z nás slavnostním dnem, a tudíž máme k obídku krokety s plátky masa a zeleninovým salátem nevyjímaje i polévku. Během poledního klidu se plnila odborka Kapky“ a „opozdilci“ šili skautské nášivky na košile. Odpoledne se konala příprava slibového ohně, kdy skautky šly na smůlu potřebnou na výrobu fakulí pro ohnivce, posádky šly do lesa na dřevo a skauti řezali spolu se Sušim dřevo na oheň. Každý, kdo měl u ohně slibovat, si potichu předříkával slib, aby to nezkazil. Nastal slavnostní okamžik, kdy 4 ohnivci (Skřítek, Vojta, Skokan a Žabka) zapálily slavnostní oheň, zazpívali jsme si píseň „Červená se line záře“ a utvořili kruh přátelství, kdy jsme poslali po celém uzavřeném kruhu pozdrav. Následně začaly plnit slib světlušky – Včelička, Anežka, Kája a Uzlík, skautky – Diabolka, Liška a Ocásek, vlčata – Tomáš, Bourák, Jirka V., Marek, Dominik, Štěpán, Mraveneček, Adam a Cyril a skauti – Matěj a Michal. Poté byly na rangers pasování za splnění zkoušek Ponny, Skřítek a Žabka, a tudíž se dostaly do oddílu Cerberus pod vládu Jáji. A nakonec byli pasováni do role vedoucího Petr a Michal D. Po skončení všech ceremonií jsme si zavzpomínali na bratra Petra, který již není mezi námi, pak na Dannyho, Hrocha a Blembu, kteří ze zdravotních důvodů nemohly na slib přijet. Za tmy jsme se šli do svých kajut uložit ke spánku. V sobotu téměř každý vstával s očekáváním, že bude prima den, protože nastal „den otevřených dveří“ a přijeli se na nás podívat rodiče či příbuzní dětí. Převážnou většinu členů si příbuzní odvezli na výlet mimo tábořiště, a kdo zůstal v táboře, mohl vyrábět z korálků a bavlnek náramky, hrát různé hry, vyřezávat apod. aktivity. Odpolko se hrálo vodní ringo, které bylo opravdu mokré. Hra spočívala v tom, že která strana dala bod, mohla řádně postříkat vodní pistolí soupeře. Jelikož bylo velké vedro, sprška byla příjemná, i když voda byla chladná. Večer nastal pěkný liják, a proto jsme šli všichni znaveni vedrem, výlety a hrami brzo do spacáků. V neděli dopoledne se uskutečnila soutěž v trefování houpajícího korálku do kelímku a posádky musely v lese najít kouzelnou perlu za pomoci odkrokovaných azimutů. Bylo to dost těžké jít podle stupňů azimutu určeným směrem např. 170 kroků k dalšímu azimutu a přitom neodbočit nebo nezabloudit. Vyvrhelové měly soutěž ve střelbě ze vzduchovky na terč a plechové postavičky a ve střelbě z luku na krásné terče, které vyrobily skautky. Odpoledne musely posádky absolvovat cestu pro zásoby, která spočívala v tom, že každá posádka obdržela celtu s nafouknutými balónky a musela co nejrychleji s napnutou celtou projít stanovenou trasu. Ale běda, komu balónek ulétl. Následně měly posádky za úkol najít ve vytyčeném území úlomky misky na zásoby, které měly sesbírat ve své barvě a pak
je slepit. Šlo to hodně těžko a jen jediná posádka Koníků misku slepila bez pomoci lepicí pásky. Na večer se posádky netrpělivě těšily, protože čekaly, co se bude dít s kouzelnou perlou. Nastal táborák a Hawkins postupně vhodil za tmy do ohně perly, které jednotlivé posádky našly. Jaké bylo překvapení, když se po vhození perly objevil kouř v barvě posádky, tj. červený, žlutý, modrý a zelený. Na večer se těšily i vyvrhelové, protože ve tmě za přítomnosti zažehnutých loučí a svíček bylo finále ve střelbě z luku. Finále bylo tajemné a mělo své kouzlo. Piráti z posádek sedící u ohně fandili svým oblíbencům a atmosféra se linula v duchu čestného soupeření. Nakonec jako nejlepší střelec z luku se stal Šídlo, na druhém místě Honza Sv. a na třetím Zajda. Jsou to borci ! V pondělí si i piráti z posádek mohli celé dopoledne vyzkoušet své umění ve střelbě z luku, přičemž nejlepší byl Adam, pak Liška a třetí Jirka V. Vedoucí a praktikanti si rovněž vyzkoušeli střelbu a Slzička všechny hodila do kapsy, protože co střelba, to zásah. Odpoledne se uskutečnila pro posádky pirátská olympiáda za pomoci „vyvrhelů“, kteří připravovaly jednotlivé disciplíny. Po olympiádě všechny posádky měly za úkol vyrobit v lese past na myšky, které se nacházely na palubě lodě, respektive v lese vyrobit takové krásné přístřešky z přírodnin, které by vlákaly myšky do pasti a ty se do nich chytly. Všechny posádky měly přístřešky nádherné a bylo těžké hodnotit nejhezčí. Vyvrhelové si v lese v tu dobu staví své bunkry na přespání. Příbytek se podařil pouze skupině, kde byl Honza Sv., Michal, Bagr, Sysel a Šídlo, a proto v něm mohli spát. Ostatním se nepodařil, a proto šupky hupky museli jít spát do kajut (stanů). Večer byl táborák se zpěvem při kytaře. V úterý se vypravily posádky na výlet do okolí, kde si každá jednotlivá posádka uvařila v kotlíku polévky. Sami si musely vykopat jamku pro rozdělání ohýnku, obložit kameny, vyrobit držák na kotlík a uvařit polévky. Jaké bylo překvapení, když každá posádka si vyrobila podle svého jiný držák na kotlík. Všichni si pak mohli prohlédnout držáky ostatních posádek a tak si uvědomit, že může být několik způsobů při jejich zhotovování. Po výtečném občerstvení každá posádka zahradila své stopy po ohništi tak, že by nikdo nepoznal jejich přítomnost v daném místě. Při cestě zpět Veverka se Slzičkou předem připravovaly pro ostatní posádky značky, poznávání přírody a různé úkoly. Dnes nám také přijela pomoci i vedoucí Jája se svojí dcerkou Lidunkou. Vyvrhelové v ten den ráno obdržely základní suroviny na celý den a měly si z nich uvařit sami jídlo. Podařilo se. Dopoledne si vyvrhelové dodělávaly svůj příbytek, ve kterém již mohly přes noc přespat. Odpoledne v lese absolvovaly lanové aktivity a horolezectví. Jelikož odpoledne bylo velké vedro, všichni posádky si zahrály vodní hru, kdy jednotlivá posádka bránila prázdný lavor a ostatní se snažily ve svých ešusech vhodit co nejvíce vody do prázdného lavoru. Všichni jsme byli příjemně zmáčeni. V pozdním odpoledni si mohly posádky vyzkoušet rovněž lanové aktivity, kdy prolézaly zamotaná lana mezi stromy, na kterých visely rolničky s tím, že se nesměly dotknout lana. K večeru každá posádka musela umýt svojí palubu na lodi, a proto měla za úkol podávat namočené mýdlo štafetově k poslednímu pirátu v posádce. Šlo to obtížně, protože namydlené mýdlo bylo kluzké a občas některému z pirátů upadlo. Ve středu si každá posádka musela vyrobit harpunu na chytání ryb. Hra spočívala v tom, že si posádka vyrobila oštěp s navázaným lanem na konci a oštěpem se na vymezeném území trefovala do nafouknutých balónků. Na konci oštěpu bylo lano, ale běda, jestli pirát odhodil harpunu a nedržel lano. Pak posádka doharpunovala, a to se stalo u dvou posádek. Harpuna odlétla i s lanem. Také si všechny posádky musely vyrobit vor z klacků, aby převezl oheň na vodě. Přestože se vory na vodě udržely, moc stabilní nebyly a všem upadaly plachty. Odpoledne si každá posádka zaplachtila, respektive v lese na rychlost musela absolvovat určitý úsek trasy za napnuté plachty a i za sejmuté plachty. Večer nám všem vyvrhelové předvedly scénku „Pošta“ a „Titanik“. Moc se jim to podařilo. Pak byl táborák za zpěvu při kytaře. Po táboráku za úplné tmy měl každý pirát z posádky za úkol dostat se na loď duchů a neslyšně sebrat duchům jeden drahokam. Ale běda, pokud ho duchové uslyší, probudí se a vezmou si ho sebou neznámo kam. Byla to velká a těžká zkouška, protože každý musel jít po zvuku bubnů, kdy jeden duch bubnoval (Slzička) a druhý (Ponny) se za světla petrolejky houpal na vrzající židli. Byly to strašlivé zvuky, že by se snad bál každý, a proto piráti mohli chodit po dvou. Každého, kdo šel sám nebo i ve dvojici, doprovázela pro jistotu Veverka, držíce některé za ruku. Přesto, že to byl těžký úkol, každý svůj strach překonal a drahokam si odnesl. Ve čtvrtek dopoledne se posádky utkaly v lese, kde se konala pirátská střelba. Posádky představující lodě měly za úkol zlikvidovat svého protivníka tím způsobem, že se piráti každé posádky museli držet stěžňů a první z nich představoval dělo, který měl 5 nábojů. Jakmile se jedna loď přiblížila ke druhé, mohlo dělo vystřelit. Pak jsme pouštěli vyrobené vory na potoce, na kterém jsme vytvořili přehradu. Piráti malovali příšeru, kterou si představovali ve své fantazii, že potkali na širém moři. Všem se příšerky moc povedly. Dopoledne si ještě posádky zastřílely ze vzduchovek, kdy nejlepší byl Kryštof, druhá Liška a třetí Starosta. Vyvrhelové si pekly maso a brambory v Seetnově hrnci, tj. v zemi na horkých kamenech. Během dne si rovněž posádky vyráběly ze sádry otisky prstů svých pirátů. Povedlo se pouze dvěma posádkách. Večer opět předváděly scénky. Také scénku předváděli kapitáni (vedoucí + praktikanti), kdy dostali od pirátů 10 slov – fenistil, šušeň, spinet, veverka corn, spiner apod., na které museli sestavit scénku. Scénka měla název „Antistresový dort“. V pátek se všechny posádky od Hawkinse dozvěděly, že musí po stopách svých barev, kde na jejich konci najdou šamana (Michala), od kterého se dozví další informace. Za drahokam a ukázání obrázku kapitána Flinta jim dal šaman mapu, čokoládový amulet na posílení a azimuty včetně buzol a řekl jim, že na konci cesty najdou poklad, který tam zanechal kapitán Flint. Pověděl jim, aby zanechali pirátského řemesla a vrátili se domů ke svým rodinám a aby na prožitá dobrodružství vzpomínali jako na dobrou zkušenost, přičemž největším pokladem na světě jsou vzpomínky na krásné chvíle, které jim nikdo nemůže vzít a kamarádi, kteří v nouzi dokáží pomoci. I vydaly se všechny posádky po neznámé cestě, každý jiným směrem, ale všichni se vrátily spokojeni se svým pokladem. Odpoledne bylo slavnostní sejmutí pirátských vlajek za pokřiku posádek a bylo slavnostní ukončení celotáborové hry včetně jejího vyhodnocení. Na prvním místě skončila posádka Koníci (84 bodů), na druhém místě posádka Rejnoci (77 bodů), na třetím místě posádka Mečouni (64 bodů) a na čtvrtém místě posádka Delfíni (45 bodů). Rovněž bylo vyhlášení nejčistších kajut za celou plavbu. Vyhrála Anežka a Pískle (88 bodů), na druhém místě skončila Diabolka a na třetím místě Sovička a Agi. Bohužel byly i špindírové, kteří měly nejšpinavější kajuty (32 bodů) a tím se stali Šídlo a Sysel a Michal a Vojta. Za svůj prohřešek, že si neuklízeli, dostali polití vody za krk. Po vyhodnocení her se ko
nala hostina, kdy každá posádka dostala na stůl jedno celé kuře, chléb a okurky a mohla se pustit do jídla jako skuteční piráti. Také stůl zdobila zelenina a ovoce a nesměly chybět i nějaké slané dobrůtky. Večer byl táborák a zpěv při kytaře. Někteří vyvrhelové spaly venku pod širákem. V sobotu nás čekalo balení a v 10 hodin odjezd domů. Po příjezdu jsme všem rodičům a příbuzným zazpívali pirátskou hymnu a posádky obdržely od Hawkinse pirátský amulet. Tábor skončil.
Chtěla bych poděkovat všem vedoucím a praktikantům za jejich skvělou práci jak při přípravě, tak i při samotné realizaci tábora, protože bez celého týmu by se tábor nemohl konat. Rovněž zvláštní poděkování patří našemu obětavému kuchtíkovi Milanovi, který se vzorně staral o naše bříška a vařil za pomoci posádek samé dobroty. Zvláštní poděkování také patří dlouholetému skautu MUDr. Sušimu, který se uvolil přijet nám pomoci aspoň na týden ze Švýcarska, kde bydlí a pracuje a dlouholeté skautce vedoucí Jáje, která má 2 malé děti, a přesto nám přijela také pomoci. Také děkuji Hrochovi a Blembě za přípravu mapy a diplomů a Dannymu za zajištění potravin z Vitany a rovněž všem rodičům, kteří nám pomohli jak s nakládáním, tak i s vykládáním táborového materiálu. Moc děkuji a vážím si pomoci Vás všech.
foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/ Zpracovala Veverka
Šutr – City
V neděli dne 17.6.2018 jsme se sešli ve 13 hodin na Polabí u Domu dětí a mládeže, kde jsme postavili stan Saharu a od 14 hodin učili na westernové akci Šutr – City již čtvrtým rokem veřejnost uzlování. Bylo to jedna z vícero stanovišť, které děti musely projít, aby získaly dolary a mohly si za ně koupit drobnosti. Např. si děti vyzkoušely rýžování zlata, zatloukání hřebíků, výrobu čelenek, trefování do plechovek, střelbu z luku apod. O uzlování měly zájem nejenom děti, ale i jejich rodiče a ostatní dospěláci. Uzly jako škotovou smyčku, ambulantní uzel, rybářskou spojku (autíčka), zkracovací uzel, liščí uzel, lodní uzel apod. učila Maruška, Bubu, Sovička, Veverka, Fífa a Koumák. Skřítek s Krtkem potvrzovaly dětem jejich účast na našem stanovišti a rozdávaly dolary. Bylo krásné počasí, na akci si děti mohly zaskákat na trampolíně, svézt vláčkem, hrála country hudba s ukázkou tanců a hasiči opět nastříkali pěnu pro potěšení dětí. Na konci akce jsme se všichni pořadatelé mohli svézt po městě vláčkem. Akce se zdařila a již se těšíme za rok.
Zapsala Veverka
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
MÁME 2.MÍSTO NA KONOPIŠTI
V sobotu 26.5.2018 nás čekaly na Konopišti krajské závody světlušek. Za družinu Pomněnek, které vyhrály v okresním kole, soutěžila Diabolka, Liška, Ocásek a Pískle. Veverka se Skřítkem jim připravily krásná oranžová trička, na které jim Skřítek nakreslila květy pomněnek. Jako doprovod družin jely Žabka, Skřítek, nečekaně Krtek a Veverka. Ráno jsme vyráželi z Mělníka již v 7:30 hodin a na místo jsme dorazili okolo 9 hodin. Vezla nás opatrně pí. Lišková. Závody započaly až v poledne, protože se čekalo na opozdilce. Naše družstvo si vylosovalo osmé pořadí, kdy naše Pomněnky vyrážely na trasu ve 13:40 hodin. Do té doby jsme hráli různé hry a Skřítek nás tetovala henou. Také tam byl doprovodný program, kdy jsme si mohli vyzkoušet lanovku nebo tzv. lanový výtah a chodit po laně. Veverka nám na posilněnou před samotnými závody koupila zmrzlinku. Na startu nám všem víla Zvonilka řekla, abychom uschovali všechny věci, které obdržíme na každém stanovišti a následně jí je přinesli druhý den dopoledne. Popřála nám hodně štěstí a my jsme vyrazili na stanoviště první pomoci, manuální zručnosti, vyhledávání informací, dopravních značek, šifrování, vaření, znalosti přírody apod. Počasí nám přálo, protože krásně hřálo a svítilo sluníčko. Do cíle jsme dorazili okolo 17 hodiny. Pak jsme se hoďku věnovali doprovodnému programu, tj. malovali kameny a z lisovaných kytiček vyráběli ozdoby na okno. Po 18 hodině jsme s pí. Diabolkovou frčeli domů a Liška s Ocáskem zůstávaly poblíž Konopiště u známých. Druhý den pak obě přijely zpátky na Konopiště na slavnostní vyhlášení vítězů, kde si vyslechly, že naše družina Pomněnek skončila na krásném 2.místě o jediný bod od vítězné družiny. Bohužel jsme tam nemohli přespat ze zdravotních důvodů Veverky a Smíška. Nám to ale nevadilo, protože jsme si závody parádně užili. Moc děkujeme pí. Liškové a Diabolkové, které se nám postaraly o odvoz a přívoz a paní Diabolkové, která nám přivezla obr pizzu, do které jsme se všichni pustili s velikou chutí……
HOLČINY – TŘIKRÁT HURÁ ZA VAŠE VĚDOMOSTI AKRÁSNÉ 2. MÍSTO. JSTE BORKYNĚ…….
Zapsala Veverka Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/Výprava do ZOO Ústí
Dne 12.5.2018 jsme s vlčaty vyrazili na do Ústecké zoo na akci zvanou „Po liščí stopě“.
Ráno jsme dorazili na nádraží, odkud nám v 8:22 odjížděl náš rychlík. Cesta netrvala dlouho a již jsme se ocitli na nádraží v Ústí nad Labem. Rychlým přesunem jsme se dostali před brány zoo, kde nás očekávali místní skauti s jimi připraveným programem. Abychom zvládli celou soutěž, museli jsme splnit disciplíny roztroušené po celé zoo. Kluci si ověřili svoji znalost z uzlování, z přírody, kde měli správně umístit zvíře do jeho biotopu, svoji motoriku, přesnost při házení na terč. V zoo jsme potkali spoustu druhů zvířat od hadů, ještěrů přes anoy a velbloudy po žirafy, slony a nosorožce. Během cesty jsme se osvěžili zmrzlinou či jinou pochutinou. Počasí nám ten den přálo, a tak jsme celý den sluníčko. Ve 13:45 jsme si dali sraz u brány, neboť nám jel ve 14:39 vlak. Výlet se povedl a všichni se těší na příští rok. Zapsal Koumák
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
Téměř 40 členů našeho skautského střediska se dne 16. května 2018 zúčastnilo 22. ročníku tradiční veřejné sbírky Ligy proti rakovině Praha pod názvem „Český den proti rakovině“. Tento rok je to již po 11 let, co prodáváme v rámci této sbírky kytičky měsíčku lékařského. Sbírka známá jako „Květinový den“ byla zahájena 14. května 1997, kdy bylo veřejnosti nabízeno 30.000 kusů žlutých kvítků měsíčku lékařského a bylo vybráno 350.000,-Kč. Postupem let se stala nejznámější sbírkovou akcí u nás v ČR a zdárně se zvyšoval jak počet nabízených kytiček, tak i peněz získaných od dárců. Nejúspěšnější z hlediska objemu získaných finančních prostředků pak byl 6. ročník, kdy se podařilo získat přes 18 milionů Kč. Letošním tématem sbírky je prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Odpoledne jsme se sešli na náměstí před kašnou a rozdělili na chlapeckou skupinu, kterou vedl Koumák a Míša D. a dívčí skupinu, kterou vedla Veverka a Fífa. Prodávali jsme kytičky měsíčku lékařského po celém městě a všech 350 kusů kytiček jsme prodali za hodinu a půl. Letos mají kytičky krásnou tmavě vínovou mašličku. Moc děkujeme všem za záslužnou činnost.
Zapsala Veverka
Výprava na Čertovy hlavy
V sobotu ráno 28.4.2018 jsme se sešli na autobusovém nádraží. Byla to „dámská“ jízda, jen světlušky a skautky. Celkem nás bylo s Veverkou a Smíškem 15 osob. Odjeli jsme do Želíz busem. Od zastávky jsme šli na Čertovy hlavy, které jsme si prohlédli a pak jsme vyšli až na samý vrchol, kde jsme hráli hry, které připravila Smíšek a Veverka. Také jsme cestou poznávali stromy. Pak jsme si udělali piknik a najedli se. Prohlédli jsme si okolí a šli zpátky k Čertovým hlavám. Když jsme tam hráli další hry, tak Skřítek, Žabka a Bubu uklízely okolí od odpadků a sesbíraly 3 plné sáčky odpadu, které v okolí zanechali „čuňečí“ návštěvníci. Holčinám moc děkujeme. Výprava se nám všem moc líbila, protože byla v přírodě a svítilo nám sluníčko.
Zapsala Veverka
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
ZÁVODY SVĚTLUŠEK A VLČAT 2018
POMNĚNKY MAJÍ 1. MÍSTO
Dne 14.4.2018 v sobotu jsme se zúčastnili Závodů světlušek a vlčat v Kozlech u Tišic na téma „Po stopách řeckých bájí a pověstí“. Ráno při cestě na závody poprchávalo, ale naše zvědavost, jaké budou závody, předčila nepřízeň počasí. A ještě že tak, protože při příjezdu již přestalo a začalo se klubat sluníčko. Závody začaly slavnostním nástupem, kde jsme dostali instrukce, že musíme projít určitou trasou, kde je 10 stanovišť, na kterých bychom měli co nejlépe uplatnit své znalosti. V závodech nás startovalo 17 družin. Vyzkoušeli jsme si střelbu z kuše, kde nás přivítal bůh Ioláos, znalosti v přírodě jsme sdělovali bohovi Artemisovi, řešení problémových situací od nás očekával bůh Tantalos, bůh Hermes se zajímal, jak umíme dopravní značky, krásná bohyně Athena nám dávala vyhledávat informace, manuální zručnost jsme předváděli před bohem Hefaistosem, z první pomoci nás zkoušela bohyně Hygeia, bůh Odysseus (ved. Petr K.) s překrásnou bohyní Kalypsó (ved. Smíšek) a můzami (Skřítek, Agi, Maruška) pro nás měly připraveny otázky z vlasti a skautingu, bůh Dionýsos (Danny) a bohyně Déméter (ved. Veverka) nás uvítaly s nymfami (Sofčou, Sovičkou a malou Ćerticí) na ostrově plného jídla a pití, kde jsme museli umět očistit a znát různé suroviny-potraviny a na obratnosti na lanech nám dal zabrat bůh Herkules. Závody jsme šťastně absolvovali za sluníčka a byly moc prima. Dopoledne se na nás přijela podívat ved.Jája s rodinkou a Milan-kuchtík z táborů, který nelenil a z oloupaných brambor, cibule a salámu uvařil v kotlíku pro příchozí na ostrov „Hojnosti“ buřtguláš. Po skončení závodů před očekávaným vyhodnocením jsme si opékali buřty a hráli hry. Při vyhodnocení naše družina „Pomněnky“ údajně skončila na 3. místě. Jsou to Diabolka, Liška, Ocásek a Pískle. Druhá družina světlušek „Blatouchy“ ve složení Zita, Kája, Anežka a Zlatovláska měla skončit na 6. místě. Na krásném 3. místě skončila družina Koumáci ve složení Marka, Kryštofa, Nitky, Bouráka, Cyrila, Jindřicha a Dominika a na 4.místě skončila družina Syslové ve složení Kuby, Tomáše, Jirky V., Aleše, Starosty a Jirky Bl. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se následně dozvěděli, že naše družina Pomněnek skončila na krásném 1.místě a družina Blatouchů na krásném 4.místě. Bohužel při okamžitém vyhodnocování vypověděla výpočetní technika. Letos postupujeme do krajského kola se světluškami Pomněnek tak, jako jsme postupovali v roce 2016 s družinou vlčat Koumáků. Ve středu nám Veverka přinesla na oslavu dort, který jsme do posledního drobečku snědli, protože jsme dali ochutnat skautkám a skautům……
Chtěla bych moc poděkovat všem za pomoc při přípravě, za účast na stanovištích, za doprovod s družinami, ale i za krásné převleky bohů a bohyň, jmenovitě Smíškovi, Čárce, Matesovi, Petrovi, Míšovi D., Fífovi, ale i praktikantkám Žabce a Skřítkovi a skautkám Sofče, Sovičce, Agi a Marušce a rovněž velký dík patří Dannymu, který nám přijel pomoci na ostrov „Hojnosti“ a Mílovi, který nám uvařil dobroučký buřtguláš. Závody byly moc fajn a již se těšíme na závody napřesrok.
Zapsala Veverka
Foto na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Pietní akt
Vzpomínka na kpt. Otakara Jaroše
Ve čtvrtek dne 19.4.2018 se zúčastnili v 17 hodin vedoucí z našeho skautského střediska pietní aktu u pomníku kpt. Otakara Jaroše. Čestnou stráž vedle pomníku a uctít tak památku hrdiny od Sokolova stál Hroch, Blembi, Veverka, Smíšek, Fífa a Míša D., přičemž Koumák měl čestný úkol stát u pomníku s naším překrásným střediskovým praporem.
Zapsala Veverka
Foto: http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
Barvení vajíček a pletení pomlázek v klubovně
V sobotu dne 24.3.2018 jsme se dopoledne sešli v klubovně a učili děti pletení pomlázek a zdobení vajec. Pomlázky pletla vlčata a skauti za přispění Michala D. a Koumáka a světlušky zdobily vajíčka za pomoci Veverky, Čárky, Ponny a skautek Skřítka, Sofči, Bubu, Káji a Agy. Vajíčka jsme zdobili voskovou technikou, pak pomocí vlny, lístečků a Sofča ukazovala z vajíčka vyrobenou včelku. Současně si světlušky vyzkoušely zatloukání hřebíků jako jednu z disciplín na závody. Zpracovala Veverka
Fotky na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/
POMLÁZKOVÁNÍ V DDM
V sobotu dne 17.3.2018 jsme již třetím rokem učili v DDM od 14 do 17 hodin veřejnost plést pomlázky. Proutky přinesla Veverka, která je získala od Dannyho a Matese a učit plést pomlázky pomáhala Bubu, Sofča, Pískle, Honza Sv. a Vojta M. Byla nám také pomoci Hela, babička Písklete, která s námi občas jezdí jako „pomocník“, když je na akci málo vedoucích. Pomlázky se k nám přišla učit plést převážná část předškolních dětí, kterým se pletení za naší pomoci velice dařilo. Ke konci akce se naše dívčí osazenstvo šlo zkrášlit a výsledek vidíte na fotkách.
Zpracovala Veverka
Fotky na http://skautmelnik.rajce.idnes.cz/